Plotery solwentowe
Wśród wielu ploterów dostępnych na rynku są też takie, które nazywane są solwentowymi. Plotery solwentowe są rodzajem ploterów atramentowych, tyle że typowe atramenty na bazie wodnej, zastąpiono pigmentowymi atramentami solwentowymi (na bazie rozpuszczalników organicznych).
Dlaczego powstały plotery solwentowe?
Plotery solwentowe wypełniają pewnego rodzaju niszę na rynku, ponieważ są powierzchnie, które w stosunku nie są dość przyczepne w stosunku do atramentów wodnych. Za to druk solwentowy można zastosować wobec każdego podłoża z zawartością PVC.
Druk solwentowy jest bardzo praktyczny. Można z powodzeniem stosować go do wydruków wielkoformatowych, które muszą być odporne na czynniki zewnętrzne w dłuższym czasie, nawet do kilku lat. Plotery solwentowe sprawdzają się także w takiej dziedzinie jak poligrafia, począwszy od drukowania niskonakładowych naklejek, aż po banery i inne materiały. Istnieją także takie modele ploterów solwentowych, które zintegrowane zostały z ploterem tnącym.
Najczęstszymi materiałami na których się drukuje ploterami solwentowymi są :frontlit-frontlight (do banerów), mesh (siatka), backlit, blockout, flaga, folia, papier itp.
Atramenty solwentowe – jaka jest ich wyższość?
Powierzchnię pokrytą zwykłym wydrukiem koniecznie trzeba byłoby zalaminować, aby wydruk nie uległ zniszczeniu. Atramenty solwentowe są same w sobie odporne na wiele czynników m.in. promieniowanie UV. W kontakcie z wodą taki druk też wykaże dużą trwałość. Oprócz licznych zalet posiadają również wady. Największą z nich jest to, że plotery solwentowe cechuje mniejsza precyzja niż plotery oparte na atramentach wodnych. Przy druku wielkoformatowym nie stanowi to jednak dużego problemu. Dla druków średnioformatowych oglądanych z bliska stosuje się zamiast pigmentowych atramentów solwentowych wodne atramenty pigmentowe.
Na jedną rzecz trzeba jednka zwrócić uwagę. Atramenty solwentowe zawierają toksyczne rozpuszczalniki, z którymi kontakt może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warto stosować atramenty eco-solwentowe, które są zdecydowanie mniej toksyczne. Niestety są one znacznie mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Mimo to, wiele firm korzysta z druku solwentowego, pomimo jego gorszej jakości i szkodliwości dla zdrowia i środowiska, ponieważ jest on o wiele tańszy. Droższym i bardziej ekologicznym w użytkowaniu jest druk lateksowy.
Wśród szerokiej gamy oferowanych ploterów na rynku, na uwagę zasługuje Ploter Naniva UV serii GP. Naniva serii GP to urządzenie do zadruku wszelkich powierzchni. Ploter wykorzystuje technologię druku farbami UV, utwardzanymi lampą UV-LED. Do tego może drukować kolorami CMYK + biały i lakier. Posiada przesuwany stół o wymiarach 600 x 400mm lub 600 x 900mm, co znacznie ułatwia drukowanie. Możliwość druku na materiałach o grubości do 140mm ploter staje się niezawodny w grupie urządzeń do druku gadżetów, pleksi, płyt CD/DVD, kamienia, szkła, metali, laptopów, telefonów i wielu innych.