Odzyskiwanie danych Jak odzyskać pliki z obrazu dysku

Jeśli dysk twardy lub SSD uległ fizycznemu uszkodzeniu, możliwe jest odzyskanie plików poprzez odzyskanie ich z obrazu dysku. Jest to znacznie bezpieczniejsze podejście niż próba odzyskania plików z samego dysku, który może w końcu ulec awarii. Jak zatem wybrać najlepsze oprogramowanie do odzyskiwania plików w danej sytuacji? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak. Przeczytaj również, aby poznać najważniejsze etapy odzyskiwania danych. Pozwól nam pomóc Ci odzyskać Twoje dane!

Odzyskiwanie przypadkowo usuniętych plików

Jeżeli przypadkowo usunąłeś plik w systemie Windows, nadal możesz go przywrócić. Po kliknięciu przycisku „Usuń” system Windows wyświetli monit o wybranie opcji „Przywróć poprzednie wersje”. Jeżeli usunąłeś coś przez pomyłkę, w Koszu nadal będzie znajdował się ten plik. Aby go przywrócić, wykonaj czynności opisane poniżej. Następnie wybierz wersję, którą chcesz przywrócić, i kliknij przycisk „Przywróć”.

Jeśli dysk twardy został sformatowany lub przeformatowany, należy natychmiast zaprzestać zapisywania na nim danych. Mimo że dalsze korzystanie z dysku jest bardzo kuszące, należy przestać używać go do zapisywania nowych danych. W przeciwnym razie usunięty plik zostanie wymazany z dysku twardego. Dlatego właśnie tworzenie kopii zapasowych ważnych plików jest niezbędne. Czasami jednak nie można odzyskać usuniętych plików. Na szczęście można znaleźć rozwiązanie.

Aby przeprowadzić odzyskiwanie, należy upewnić się, że pobrane oprogramowanie zostało poprawnie zainstalowane. Następnie oprogramowanie rozpocznie skanowanie dysku twardego lub zewnętrznego urządzenia pamięci masowej w celu odzyskania plików. Po zakończeniu skanowania kliknij przycisk „Ok”, aby zamknąć okno odzyskiwania i przejdź do wybranej lokalizacji. Po odzyskaniu plików można kontynuować pracę z nimi, tak jakby nigdy nie zostały usunięte.

Aby odzyskać pliki z karty pamięci, należy najpierw zainstalować aplikację do odzyskiwania danych. Następnie należy podłączyć czytnik kart do komputera. Oprogramowanie to wyszuka usunięte pliki na karcie i spróbuje je przywrócić. Należy jednak pamiętać, że te metody nie dają 100% gwarancji. Dlatego musisz być świadomy swoich ograniczeń i dokładnie rozważyć metodę, która odpowiada Twoim potrzebom. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i wypróbować kilka różnych metod, zanim zdecydujesz, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.

System Windows jest domyślnie wyposażony w usługę OneDrive. Aby odzyskać przypadkowo usunięte pliki z usługi OneDrive, należy najpierw przejść do Kosza i sprawdzić, czy plik nadal się tam znajduje. Jeśli tak, przejdź do menu Historia i odszukaj znajdujący się w nim plik. Po wykonaniu tej czynności postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby przywrócić plik. Konieczne może być także zaktualizowanie kopii zapasowej. Jeśli jedna lub więcej z tych metod nie powiedzie się, zawsze możesz spróbować użyć Stellar Data Recovery Professional.

Można także przywrócić pliki z Kosza, klikając prawym przyciskiem myszy folder i wybierając polecenie „Przywróć”. Ta metoda umożliwia przywrócenie plików i folderów do ich oryginalnych lokalizacji. Można także cofnąć usunięte pliki, przeciągając je z Kosza. Jeśli nie można ich tam znaleźć, można je przywrócić do innej lokalizacji, naciskając klawisze Ctrl + Z na klawiaturze.

Odzyskiwanie plików z fizycznie uszkodzonych nośników pamięci

Odzyskiwanie danych to technika umożliwiająca przywrócenie plików z uszkodzonego nośnika pamięci. Uszkodzony sprzęt można odzyskać poprzez ponowne włożenie części do dysku, co sprawia, że znów nadaje się on do użytku. Ponadto proces obrazowania dysku może przywrócić wszystkie czytelne bity z jego powierzchni na niezawodny nośnik, umożliwiając specjalistom ds. odzyskiwania danych bezpieczną analizę jego integralności logicznej i odtworzenie oryginalnego systemu plików. Odzyskiwanie plików z fizycznie uszkodzonego nośnika jest krytycznym elementem odzyskiwania danych po katastrofalnej awarii sprzętu elektronicznego.

Ataki złośliwego oprogramowania mogą uszkodzić dysk twardy na kilka sposobów. Na przykład wirus taki jak Annabelle ransomware może zaszyfrować wszystkie pliki na dysku twardym, a następnie zablokować komputer. W przypadku uszkodzenia fizycznego szanse na odzyskanie danych zależą od rodzaju uszkodzenia. Niektóre uszkodzenia można łatwo naprawić, ale inne są całkowicie nie do naprawienia. Aby odzyskać pliki z fizycznie uszkodzonego nośnika pamięci, należy go najpierw odpowiednio przygotować.

W zależności od rodzaju nośnika cyfrowego oprogramowanie do odzyskiwania danych może wykorzystywać jedną lub więcej technik jednocześnie. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę poświęconą rozwiązaniom do odzyskiwania danych. W przypadku dysku z uszkodzeniem fizycznym najlepszą metodą jest całkowite przeskanowanie dysku za pomocą zaawansowanego narzędzia do odzyskiwania danych. Narzędzia te potrafią zidentyfikować uszkodzoną zawartość dysku i przeanalizować ją bez naruszania systemu plików. Wyniki skanowania mogą pomóc w przywróceniu ważnych danych nawet z uszkodzonych dysków.

Niektóre uszkodzenia są zbyt poważne, aby można je było naprawić za pomocą sprzętu i oprogramowania. Istnieje jednak kilka metod odzyskiwania danych, które wykorzystują oprogramowanie i mogą naprawić wszelkie problemy z dyskiem. Niektóre z tych procesów mogą być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów ds. odzyskiwania danych, którzy mogą połączyć się z uszkodzonym urządzeniem pamięci masowej przez Internet lub inny rodzaj połączenia. Fizyczne uszkodzenie nośnika pamięci może spowodować trwałą utratę wszystkich danych, dlatego zawsze lepiej zlecić jego naprawę tak szybko, jak to możliwe.

Korzystanie z oprogramowania do odzyskiwania danych to świetny sposób na uratowanie ważnych plików. Proces ten polega na skopiowaniu wszystkich plików z uszkodzonego urządzenia na nowe urządzenie pamięci masowej. Następnie można przywrócić oryginalne urządzenie do poprzedniego stanu pracy. W niektórych przypadkach można nawet odzyskać pliki, które zostały usunięte i nie zostały zapisane na trwałej pamięci masowej. Proces ten nazywany jest „cyfrowym odzyskiwaniem plików”.

Proces odzyskiwania danych jest czasochłonny. Jego czas trwania zależy od rodzaju danych, które chcesz odzyskać, oraz od rozmiaru dysku. Ogólnie rzecz biorąc, odzyskiwanie plików ze skasowanego dysku trwa dłużej niż odzyskiwanie skasowanych plików z dysku niesformatowanego. Jeśli jednak płacisz za usługę przyspieszoną, możesz uiścić dodatkową opłatę, a Twój przypadek będzie traktowany priorytetowo. Zajmie to trochę więcej czasu, ale w dłuższej perspektywie jest tego warte.

Odzyskiwanie plików z dysków SSD

Pomimo swojej popularności, dyski SSD nie są odporne na awarie. Mogą one ulec awarii w trybie tylko do odczytu, powodując, że system nie będzie mógł zapisywać na nich danych. Na szczęście istnieje kilka metod odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku SSD. Poniżej wymieniono niektóre z nich:

Najpierw należy zidentyfikować dysk SSD. Może to być dysk flash lub dysk twardy. Jeśli jest to dysk SSD, należy skontaktować się z doradcą w celu ustalenia, czy proces odzyskiwania danych jest możliwy. Jeśli nie masz pewności, zadzwoń do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych i poproś o określenie szans na odzyskanie danych. Firma z chęcią dokona bezpłatnej oceny i określi, czy opcja odzyskiwania danych jest dla Ciebie najlepsza.

Odzyskiwanie danych z dysków SSD jest bardziej skomplikowane niż odzyskiwanie danych z dysków twardych, głównie ze względu na charakter tych urządzeń pamięci masowej. Dyski SSD zawierają wiele pojedynczych układów pamięci, które współpracują ze sobą w konfiguracji podobnej do RAID. W związku z tym trudniej jest poskładać zapisane na nich dane. Aby skutecznie odzyskać dane z dysku SSD, proces odzyskiwania musi obsługiwać wiele rodzajów kodów korekcji błędów (ECC) i prawidłową translację adresów za pomocą bloków logicznych. Na szczęście firma Kroll Ontrack opracowała własne funkcje, które znacznie zwiększają szanse na pomyślne odzyskanie danych.

Doskonałe oprogramowanie do odzyskiwania danych z dysków SSD powinno być łatwe w użyciu. Oprogramowanie powinno być łatwe w użyciu i nie wymagać zaawansowanej wiedzy na temat odzyskiwania danych. Powinno obsługiwać szeroką gamę komputerów i urządzeń SSD. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie oprogramowanie obsługuje systemy plików i głównych producentów laptopów. Ponadto powinno ono również umożliwiać przywracanie usuniętych partycji. Dyski SSD nie są podobne do zwykłych dysków twardych i standardowe narzędzia do odzyskiwania danych nie będą na nich działać.

Dyski SSD, podobnie jak każdy inny rodzaj dysku twardego, nie są odporne na utratę danych, ale oferują szybkość i inne korzyści. Jeśli stosujesz solidne praktyki ochrony danych, odzyskanie usuniętych plików z dysku SSD powinno być możliwe. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z doświadczonym specjalistą ds. odzyskiwania danych. Eksperci ci doradzą najlepsze opcje dla danego przypadku. Następnie pobierz oprogramowanie i rozpocznij odzyskiwanie plików. To się opłaca.

Inną metodą odzyskiwania usuniętych plików z dysków SSD jest oprogramowanie do odzyskiwania danych. Chociaż odzyskiwanie danych z dysków SSD jest trudniejsze, jest ono możliwe. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można odzyskać pliki, nawet jeśli dysk został sformatowany, ustawienia partycji uległy zmianie lub wystąpił problem z wydajnością dysku. Można również użyć oprogramowania do odzyskiwania danych, aby odzyskać utracone pliki, które zostały przypadkowo usunięte.

W przeciwieństwie do dysków twardych, dyski SSD nie wysyłają żadnych ostrzeżeń przed awarią. Ich podzespoły elektroniczne nie zużywają się ani nie ścierają wraz z wiekiem, więc nie wiadomo, czy wkrótce ulegną awarii. Dopóki nagle nie przestaną działać, nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy są nadal sprawne. Na szczęście obecnie dostępne jest oprogramowanie do odzyskiwania danych przeznaczone specjalnie dla dysków SSD, dzięki czemu można odzyskać utracone pliki bez martwienia się o sposób przywrócenia danych.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]