Plotery laserowe

Konserwacja plotera laserowego

tusze_ploteryWażnym elementem pracy z ploterem jest jego odpowiednie konserwowanie. I od tej reguły nie ma żadnych odstępstw, gdyż oszczędności poczynione na konserwacji plotera powodują, że utrzymanie plotera kosztuje o wiele więcej niż się spodziewaliśmy. Ważnym elementem konserwacji plotera laserowego jest smarowanie prowadnicy liniowej. Karetka wraz dyszą towotnicy ze smarem litowym nie może być pusta.
Znajdujący się tam smar zapobiega gromadzeniu się kurzu i nadmiernemu brudzeniu prowadnicy. Musimy tam regularnie zaglądać i smar uzupełniać, zwłaszcza gdy w trakcie pracy zauważymy, że prowadnica nie jest wystarczająco natłuszczona, a przy poruszaniu się zaczyna skrzypieć.
Należy pamiętać by pozostałe prowadnice także sprawdzać czy są odpowiednio natłuszczone. Towotnicę można kupić w większości sklepów z akcesoriami mechanicznymi, a także we wszystkich marketach budowlanych.
Regularna konserwacja plotera laserowego, to także sprawdzanie poziomu wody w urządzeniu chłodzącym, a także tego, czy w wodzie nie doszło do rozwoju glonów.
Ponieważ nie można do tego dopuścić, zaleca się co jakiś czas wymienić wodę chłodzącą tubę laserową.
Po dłuższej pracy plotera w okolicy luster odbijających wiązkę światła  na urządzeniu pojawiają się zanieczyszczenia z pyłu powstałych przy cięciu tworzyw sztucznych. Ponieważ znajdują się tam czule mechanizmy plotera, nie zaleca się samowolnego wykręcania tych luster i ich czyszczenia. Co zatem możemy zrobić, aby nie doprowadzić do przestoju plotera? Możemy wyczyścić powstałe zabrudzenia używając pędzla z z miękkim włosiem. Trzeba to zrobić w sposób bardzo delikatny, bowiem używając większej siły przy czyszczeniu plotera w tym miejscu możemy rozkalibrować optykę. Optykę plotera można oczywiście ponownie ustawić, ale ustawienie ponowne jest czasochłonne nawet dla doświadczonego serwisanta ploterów.

Zanim zadzwonisz do serwisu

Zdarza się, że mamy z czymś problem, wołamy serwisanta do naszego plotera, on dwa razy kliknie w klawiaturę i problem znika. Za usługę naprawy plotera musimy zapłacić, a okazało się, że problem był naprawdę błahy. Warto zatem poznać kilka „bolączek” naszego plotera z którymi sami sobie możemy dać radę. Najczęstszym takim problemem jest, to że nie możemy otworzyć okna panelu sterowania, okienko tylko mignie i znika – co z tym zrobić?
Z pasku zadań należy wybrać zakładkę PLIK, a z listy wybrać ABOUT. Wyświetli się tam informacja o maszynie, model, liczba wyciętych projektów itp.
Jeżeli nie można odczytać tych danych, to należy sprawdzić połączenie USB pomiędzy
komputerem, a sterownikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*